fbpx

Banner Körlüğü 0,75’e 2 Hipermetropuz!

Banner Körlüğü 0,75’e 2 Hipermetropuz!

Görüntülü reklamcılığın ilk ürünlerinden olan banner reklamlar aslında internette verilen ilk dijital reklam türü. ‘94 yılında HotWired ilk banner reklamıyla internet dünyasına girdi. 94 yılından bugüne kadar bir çok banner reklam hayatımıza entegre olmuş durumda ki artık bannerları görmeme durumumuzun ismi bile var! O da banner körlüğü.

Peki tam olarak nedir bu banner körlüğü?

Banner körlüğünü, günlük internet kullanım zamanının artmasıyla kullanıcıların artık display  reklamları görmemezlikten gelme alışkanlığı olarak adlandırabiliriz. Bu teori ilk olarak ‘98 yılında Benway ve Lane tarafından ortaya atılıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda teorinin doğruluğu da kanıtlanıyor.

Görmek İstemiyoruz!

Gün içinde birbirinden farklı bir çok siteye giriyoruz ve bu sitelerde merak ettiğimiz ya da ilgimizi çekmesini beklediğimiz içerikleri arıyoruz. Bu içeriklerin yanı sıra görsel /banner reklamlar da her gün karşımıza çıkıyor. Bu görsel reklamlar dikkatimizi çekmiyor, çekemiyor. Dikkat çeken banner reklam yapmak için ya çok yaratıcı olmalısınız ya da banner reklamlardan vazgeçip farklı görsel reklam türlerini de denemelisiniz.

Örnek olarak Carousel Reklamları:

Carousel reklamlar, Facebook’ta döngü reklamları olarak da adlandırılıyor. Carousel reklamlar ile banner körlüğünün önüne geçebilirsiniz. Nedeni ise yapı olarak yaratıcılığa oldukça uygun ve akıcı bir sıralamayla gösterilebilmesidir. Öncelikle reklam modeli olarak gelen Carousel daha sonra organik paylaşımlara da uygun hale getirildi. Yani artık sayfanızda carousel görsel olarak postlarınızı paylaşabilirsiniz. Carousel paylaşımlar etkileşiminizi arttıracaktır. Daha fazla carousel hakkında bilgiye linkten ulaşabilirsiniz. https://www.facebook.com/business/news/carousel-ads

carousel-reklam-ornek

 

Banner körlüğünün önüne geçmek için odaklanmamız gereken en önemli yer yaratıcılık ve bu sizin fikrinizi dijitale nasıl uyarladığınızla ilgili. Bol yaratıcı görsel fikir bulmanız dileğiyle…