fbpx

Facebook’un alım satım uygulaması Facebook Marketplace, artık Türkiye’de!

facebook marketplace nedir

Facebook’un alım satım uygulaması Facebook Marketplace, artık Türkiye’de!

Türkiye’de e-ticaret konusunda önemli haberlerden bir tanesi; Facebook Marketplace Türkiye’de de kullanıma sunuldu!

Türkiye e-ticaret sektörünün en aktif olduğu ülkelerden birisi. Her geçen yıl bu pazar katlanarak büyüyor. E-ticaretin yanı sıra 2.el eşya alım satım pazarı da oldukça aktif. Letgo, Sahibinden.com gibi siteler aracılığı ile kullanıcılar 2. el eşyalarını alıp satabiliyorlar. Şimdi ise hepsi için büyük bir rakip olarak Facebook Marketplace ile karşı karşıyayız.

Facebook Marketplace 64 ülkede kullanıma sunulan bir ürün alım-satım platformu. Facebook’ta aktif işleyiş gösteren bir çok alım satım grubu var. Facebook da bu durumu fark etmiş ve işi daha da profesyonel şekilde yapmaya olanak sağlamak amacı ile Facebook Marketplace‘i oluşturmuş.

Facebook’un Marketplace ile ilgili istatistiklerine bakacak olursak hayli çarpıcı sonuçlarla karşılaşmamız mümkün.

Güncel veriler şu şekilde;

– Kullanıma sunulmasından bugüne Marketplace üzerinde potansiyel alıcı ve satıcı arasında geçen tekil sohbetler yüzde 77 oranında arttı.

– Her ay 700 milyondan fazla kişi bir şeyler alıp satmak için Facebook Marketplace’i ziyaret ediyor.

– 1 Ocak 2017’den beri dünya çapında Marketplace sekmesinde yapılan aramalar 3 kat arttı.

– İnsanların en çok etkileşime geçtiği kategoriler ise son üç ayda mevcut envanter içinde sırasıyla Araç, Mobilya ve Elektronik & Bilgisayar kategorileri oldu.

Platformu kullanmaya başlamak için Facebook üzerinde Marketplace simgesine tıklanması yeterli. Aranan ürünü kolayca bulabilmek için üst kısımdaki arama sekmesinde arama yapılabiliyor ve sonuçlar yer, kategori ya da fiyata göre filtrelenebiliyor olacak. Satış yapmak için ise istenilen ürünün fotoğrafını çekip, açıklama ve fiyatını belirledikten sonra paylaşmak yeterli olacak. Alıcılar ve satıcılar Facebook Messenger’ı kullanarak da kolaylıkla iletişime geçebilecekler.

Bizler Rektefiye olarak sosyal medya hesap yönetimi ve web tasarımını yaptığımız e-ticaret sitelerinin bu sosyal ağlarda daima en iyi konumda olmaları amacı ile e-ticareti her alanda yakından takip ettiğimiz gibi Facebook Marketplace’i de yakından takip ediyor olacağız. Yayınladığımız yeni blog yazılarını okumak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Tüm blog yazılarımız için tıklayınız.