fbpx

Gelecek burada dozajı artırılmış gerçeklik

Gelecek burada dozajı artırılmış gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality), VR (Virtual Reality)’ın daha da ötesi aslında dozajı artırılmış hali olarak yorumlayabiliriz.

“AR,gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Bu kavram kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır. Teknoloji kişinin gerçekliği zenginleştirme işlevi görür. Buna karşın sanal gerçeklikte ise gerçek dünya yerine tasarlanıp canlandırılmış bir dünya vardır.”

şeklinde bir tanımı var. VR’ın artık hayatımıza entegre olmasıyla gelecek için daha da sabırsızlanıyoruz. AR konusunda dikkat çeken firmalardan birisi de Magic Leap.

Magic Leap, artırılmış gerçeklik üzerine çalışmalar yapan bir Amerika menşeili bir teknoloji şirketi. Şu ana kadar toplamda 1 milyar dolardan fazla yatırım aldı ve piyasa değeri 4.5 milyar dolar olarak biçiliyor. Herhangi bir ürün çıkarmamış bir firmaya göre geleceğin burada şekilleneceği konusunda hepimiz hem fikiriz.

Magic leap ile ilgili daha fazla bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

Geleceğe nasıl entegre olacağımızı sabırsızlıkla bekliyoruz.