fbpx

İhracat yapan firmaların Web sitelerinde dikkat etmeleri gereken 10 nokta

İhracat yapan firmaların Web sitelerinde dikkat etmeleri gereken 10 nokta

Türkiye sınırlarına sığmayan firmalara tavsiyelerimiz.

1. Mobil dostu arayüzünüz olmalı

Responsive yani “esnek”. Kelime anlamından da anlaşılacağı gibi ekrana göre esneyen bir web siteniz olmalı. Mobilden, tabletten kolaylıkla bakılmalı. Analizlere göre sitelere artık %80 oranında mobil cihazlardan erişim sağlanıyor.

2. Sadece İngilizce yeterli mi?

Kesinlikle değil! Özellikle Dünya nüfusunun ¼ ünü Çin oluştururken. Bunun yanında yükselen popülaritesiyle Arapça’yı da unutmamak gerek.

3. Alt yapı

Aslında tam da bir inşaat çalışması; ama bundan anlamanız gerekmiyor. İşi karmaşıklaştırmak isteyen bir çok yazılım firması kendi yazılımını över. Bizce siz açık kaynak kodlu hazır bir yazılımı tercih edin, böylece web tasarımcınız askere giderse veya evlenir de geceleri beşik sallayıp sizin sitenizi sallarsa başka birileri de müdahale edebilir. Biz Dünya’nın en çok kullanılan altyapısı olan WordPress öneriyoruz.

4. SEO

Bunun açılımını yapıp çok bilmişlikle söze başlamak istemezdik ama mecburuz galiba. Search Engine Optimization. Görüldüğü gibi net bir terim. Peki ne işinize yarar? Organik arama motoru aramalarda yukarı çıkmanız arama ağı reklam maliyetinizi oldukça düşürür. Bunun için düzenli olarak SEO çalışması yaptırmalısınız. Elbette bunun da bir maliyeti var ama reklam maliyetini düşününce ciddi bir tasarruf sağlar ve daha çok sonuç elde edersiniz. SEO mevcut sitenizle de yapılabilir. Daha uyumlu olan WordPress altyapısıyla yapıldığında daha hızlı ve zahmetsiz sonuçlar alırsınız.

5. İçerikler

İçerikler sitenize özgün ve SEO uyumlu olmalıdır. SEO’nun öneminden bahsetmiştik. Statik içerikler de kullanıcının ilgisini çabuk kaybeder bu yüzden sunum videoları ve tanıtım videolarına yer verin.

6. Ekip bölümü artık olmazsa olmaz

Özellikle yurtdışı fuarlarında binlerce insanla görüşürsünüz. Bir çoğunun da kartına baktığınızda yüzünü anımsamaya çalışırsınız. Aynısını kart verdikleriniz de yaşarlar. Bu yüzden ekibinizin detaylarının yer aldığı, fotoğraflarının da olduğu bir ekip sayfanız mutlaka olmalı. Özellikle ekibinizin güncel Linkedin hesabı olmalıdır. Personelinizin ne kadar kalifiye olduğunu görmeden sizinle bağlantı kurmak istemeyebilirler.

7. İletişim Formu

İnsanlar haritadaki coğrafi konumunuzdan çok en hızlı nasıl mesaj atabileceklerine odaklanırlar. Bu yüzden çalışan bir iletişim formunuz olmalı.

8. Ürün sayfaları

En önemli kısım tabi ki de ürün sayfalarınız. Eğer yüzlerce ürünü olan bir firmaysanız kategorilendirmeyi çok iyi ve anlaşılır yapmalısnız. Ürün kataloglarınız muhakkak PDF formatında sitenize yüklemelidir. Bu dosyalar, içerisinde kelime araması yapılacak şekilde ayarlanmalıdır. Herkes yüzlerce sayfalık katalogda sayfa sayfa dolaşmak istemeyebilir. Ürün sayfalarınızda ağırlık bilgileri, ebatları, konteynere kaç adet sığacağı gibi detayları eklemeyi unutmayınız.

9. Wechat

Eğer Çin’e ihracat yapan veya yapmayı hedefleyen bir firmaysanız mutlaka sitenizde Wechat Contact düğmesi olmalıdır.

10. Sosyal medya bağlantıları

Günümüzde aktif kullanılan sosyal medya hesapları artık olmazsa olmazdır. Firmaların sizinle sıcak bir bağlantı kurabilmesi için sosyal medya bağlantılarınızı sitenize eklemelisiniz. Özellikle aktif bir Linkedin hesabınız olması gerekiyor. Firmanızın bilgilerine, çalışan kalifikasyonuna bakıp sizinle irtibat kurmak isteyeceklerdir.

…Ve tabiki bunların hepsini bizim gibi uzman bir ekiple yapmanız gerekiyor 😉 Aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.