fbpx

Nedir Bu Sosyal Medya Yasası?

Nedir Bu Sosyal Medya Yasası?

Uzun süredir gündemde olan Sosyal Medya Yasası, 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle resmi gazetede yayımlanarak hayata geçti. Peki, herkesin çok konuştuğu bu yasa ile bizleri gelecek günlerde ne bekliyor?

Kısaca Sosyal Medya Yasası olarak bilinen “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları, en az bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemekle yükümlü. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına sırasıyla idari para cezası, reklam verme yasağı ve internet trafiği bant daraltması şeklinde yaptırımlar uygulanacak.

Kanun ile suç teşkil eden yayınlarla mücadele kapsamında suç unsuru barındıran içeriklerin yayından kaldırılması veya bu yayınlara erişimin engellenmesi yönünde adımlar da atılabilecek. 

We Are Social ve Hootsuite tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye’de 2020 Ocak ayı itibariyle 62.7 Milyon aktif internet kullanıcı bulunuyor. İnternet kullanımının bu denli yoğun olunca kullanıcılar zaman zaman siber zorbalığa maruz kalıyor. Bununla mücadele etmek isteyen kişiler hukuki yollara başvursa da sosyal ağ sağlayıcılarına ulaşmakta güçlük çekebiliyor, ulaşımın zor olması sebebiyle süreç uzayabiliyor.

Kanun, temsilciliklere yapılacak başvurulara 48 saat içinde dönüş yapılmasını zorunlu hale getiriyor.

Amacı, kişilerin haklarının ve özel hayatlarının gizliliğinin devlet tarafından güvence altına alınmasını sağlamak olan bu kanun, sosyal medya üzerinden sıkça yapılan siber zorbalıkla mücadele kapsamında da önemli bir adım olarak görülüyor.

Peki sosyal ağ sağlayıcılarını neler bekliyor?

Öncelikle Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Tiktok, YouTube, LinkedIn gibi sosyal ağ sağlayıcılarının en az bir kişiyi Türkiye temsilcisi olarak belirlemesi gerekiyor. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen ağ sağlayıcılarına 10 Milyon’dan 30 Milyon TL’ye kadar para cezası kesilecek. Buna rağmen adım atmayan ağ sağlayıcılarına reklam cezası ve bant erişiminde %50-%90 arası kısıtlama getirilecek.