fbpx

İşletmeler için WhatsApp; WhatsApp Business Türkiye’de

WhatsApp Business

İşletmeler için WhatsApp; WhatsApp Business Türkiye’de

WhatsApp Business uygulamasının kullanıma sunulacağı geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Daha sonra kullanıma sunulduğunda ise Türkiye WhatsApp Business kullanan ülkeler arasında yer almıyordu. Şimdi ise Türkiye’de de kullanıma sunuldu. Müşteri ve potansiyel müşterileriler ile iletişim aracı olarak WhatsApp kullanan işletmeler için birçok özelliğe sahip olan WhatsApp Business henüz tüm işletmelerce bilinmiyor. Peki nedir ve neden işletmeniz için normal WhatsApp’ı değilde WhatsApp Business’ı kullanmalısınız?

1.İş Profili

WhatsApp Business ile müşterileriniz için adresiniz, işletme tanımınız, e-posta adresiniz ve web siteleriniz gibi şirket bilgilerinizi ekleyerek özet bir işletme profili oluşturabilirsiniz. Böylelikle WhatsApp’ta şirketinizi daha iyi ifade edebilir, profesyonel bir görüntü oluşturabilir ve farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

2.Etiketler

Bu özellik gruplama/segmentasyon yapabileceğiniz, müşteri ve potansiyel müşterileri kategorize edebileceğiniz bir alan olarak farklılaşabiliyor. Böylelikle WhatsApp’ı sizlerle iletişime geçen kişilerin hangi konuda iletişime geçtiğini ayırabildiğiniz ya da hangi kişiler ile aktif işleminiz olup olmadığını görebileceğiniz küçük bazlı bir CRM uygulaması gibi kullanabilirsiniz. Etiket özelliğini nasıl kullanacağınız biraz da sektörünüze ve nasıl yararlanmak istediğinize kalmış diyebiliriz.

3.Otomatik Cevaplar

Müşterilerinize cevap veremediğinizde, sizden ne zaman haber alabileceklerini bildiren uzaktan mesajı ayarlayabilirsiniz.  Ayrıca, müşterilerinize işletmenizi tanıtmak için bir karşılama mesajı da oluşturabilirsiniz.

4.Sabit Telefon Desteği

WhatsApp’ı cep telefon numarası ile kullanma gibi bir zorunluluk vardı. Ancak Business uygulaması ile birlikte sabit telefonları da ekleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey sabit telefonunuza mesaj alamıyorsanız işletme numaranızı sesli arama yöntemi ile kayıt etmeniz.

5.Mesajlaşma İstatistikleri

İşletmelerin normal insanlardan farklı olarak verimlilik ile ilgili sürekli kendilerini ölçüp değerlendirme yapmaları gerekmektedir. Bu uygulama ile birlikte artık WhatsApp; Gönderim, okunma, ulaşma sayıları gibi toplu olarak bakıldığında önemli sayılabilecek istatistiklere ulaşma imkanı da sağlıyor.

6.Çalışma saatleri

WhatsApp Business ile WhatsApp profilize şirketinizin çalışma saatlerini ekleyebilirsiniz. Böylelikle insanlar cevap alamadıklarında bundan şirketinizi değil kendilerini sorumlu tutacaklardır.

Tüm özelliklere baktığımızda Instagram, Facebook gibi sosyal medya üzerinden satış yapan ya da WhatsApp iletişim hattı/sipariş hattı bulunduran e-ticaret siteleri, haber kanalları, küçük çaplı işletmeler, butikler gibi birçok sektör için avantaj niteliğine sahip olduğunu söylemek mümkün. Yazımızın devamında hemen kullanmak isteyenler için başlıca bilinmesi gerekenleri derledik.

WhatsApp Business Kullanmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

  • Aynı telefon numarası ile hem WhatsApp Business hem de WhatsApp uygulamasına giriş yapılamıyor.
  • İlk başta yazdığınız işletme adını numarayı silmeden tekrar eklemek mümkün olmuyor. Bu sebeple işletme isminizi yazarken dikkatlice ve tam yazmaya özen gösterin.
  • Hem WhatsApp hem de WhatsApp Business uygulamasını aynı telefonda beraberce kullanabilirsiniz. Ancak daha önce bahsettiğimiz gibi numaraların farklı olması gerekiyor.
  • İsterseniz WhatsApp Web üzerinden de kullanabilirsiniz. Böylelikle kullanımınız daha kolay olacaktır.
  • Sohbet yedeğini WhatsApp Uygulamasından WhatsApp Business’e geri yüklediğinizde, artık WhatsApp Uygulamasına tekrar geri yükleyemezsiniz. Geri dönmek isterseniz, WhatsApp Business’ı kullanmaya başlamadan önce telefonunuzdaki WhatsApp Uygulaması yedeklemesini bilgisayarınıza kopyalamanızı öneririz.
  • Arama ile doğrulama yapmak isterseniz sizi arayan tele-sekreter Türkçe konuşuyor olacaktır.
  • Uygulama şuan yalnızca android cihazlar için kullanımda.

Bu makalemizde Türkiye’de de kullanıma sunulan WhatsApp Business’ı detaylı bir şekilde anlattık. Uygulamayı android cihazlar için Google Play ‘den edinebilirsiniz.

WhatsApp Business ve diğer tüm dijital platformlardaki gelişmelerin sıkı bir takipçisi olarak önümüzdeki günlerde bu konularda yazmaya devam edeceğiz. Tüm yazılarımızı okumak için tıklayın. Her an irtibatta kalmak için bizleri sayfanın en altında bulunan sosyal medya hesaplarımızdan da takip etmeyi unutmayın.

Paylaş