fbpx

Yine Yeniden Yeniden Pazarlama : Tekrar!

Yine Yeniden Yeniden Pazarlama : Tekrar!

Yeniden pazarlama,  dönüşüm kazanma sürecini etkileyen en önemli reklam türlerinden. Yeniden pazarlamayı sadece e-ticaret siteleri için düşünmeyin lütfen. Her ne kadar sürekli almak istediğiniz o ayakkabı karşınıza çıksa da… Yeniden pazarlama, tüm reklam verenlerin internet sitelerinde kullandığı bir reklam modelidir.

Terimsel olarak yeniden pazarlama, internet sitenizi veya mobil uygulamanızı ziyaret etmiş kullanıcılara reklam göstermenizi sağlar.

Peki bu reklamlar kullanıcılara nasıl gösteriliyor?

İlk olarak kullanıcılar internet sitelerini ziyaret ettiklerinde çerezlerle etiketleniyorlar. Daha sonra bu etiketleme ile Google ağındaki bir sitede reklamları görüyorsunuz.

Reklamları ne kadar sıklıkla ve kaç gün daha göreceğim?

Google Adwords tarafından bakarsak kaç gün daha yeniden pazarlama reklamlarını göreceğinizi söylüyoruz.  Eğer reklamveren bütçesi uygunsa görüntülü reklam ağında 540 güne kadar yeniden pazarlama reklamlarını görebilirsiniz. Arama ağında ise bu süre maksimum 180 gün. Peki ne kadar sıklıkla göreceğinizi soruyorsanız onu da paylaşalım. Eğer reklamveren reklamları göstermek için herhangi bir sıklık sınırı belirtmemişse istediği kadar size reklamı gösterebilir.  Bir de bunun Facebook tarafı var tabi ki. Dolayısıyla aynı reklamı bu kadar fazla sayıda görmek hepimizde bıkkınlık ve iticiliği aynı anda ortaya çıkarıyor.

Madalyonun diğer yüzü,

Imagine that 96% of your website visitors leave without completing a desired action or that 70% of visitors that add a product to their digital shopping cart abandon the process before completing their order.” Forrester

Kullanıcı değil de reklam veren olduğunuzu düşünmenizi istiyoruz. Ziyaretçilerinizin %96’sının herhangi bir dönüşümü tamamlamadan çıktığını düşünün. Bir reklam veren olarak bu kullanıcıların tekrar sitenizi ziyaret etmesini doğal olarak isteyeceksinizdir. Tabi ki buradaki en önemli durum reklam veren açısından sıklık sınırı. Yani yeniden pazarlama reklamlarını kaç defa göstereceğinizdir. Yeniden pazarlama reklamlarınıza, sıklık sınırı koymak makul gibi görünüyor. Tabi diğer reklamlar arasından gözünüze sizin reklamınız çarparsa. Ya da eklamınız banner körlüğünden etkilenmezse. Yeniden pazarlama reklamlarınızı yaratıcı banner tasarımlarıyla yapabilirsiniz. Ya da html5 reklamlarıyla oluşturabilirsiniz.

Bahsettiğimiz üzere yeniden pazarlama reklamları hem kullanıcılar hem de reklam verenler açısından çok önemli. Reklam veren olarak bu reklamlar sayesinde dönüşümlerinizi ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Bununla birlikte bounce rate’i düşürebilir ve site trafiklerinizi arttırabilirsiniz. Kullanıcı olarak da gözden kaçırdığınız bir hizmeti ya da ürünü almak, denemek isteyebilirsiniz. Tüm bunları düşündüğünüzde yeniden pazarlamanın vazgeçilmez bir reklam türü olduğuna hak vereceksiniz.

Yeniden görüşmek üzere 🙂