fbpx

SOSYAL MEDYA YASASI: PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

SOSYAL MEDYA YASASI: PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Uzun süredir gündemde olan ve kısaca Sosyal Medya Yasası adıyla bilinen İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girmişti. Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal medya devlerine para cezası kesilmişti.

Ocak ayı itibarıyla Facebook, Twitter gibi çok sayıda sosyal medya platformuna verilen üçüncü 30 günlük ceza süresi sona erdi. 40 milyon lira para cezası kesilen platformlara reklam vermek 3 ay yasaklanacak. Peki bu yasağa uymayanlara uygulanacak yaptırımlar neler?

Yasayla ilgili gelinen aşama göz önünde bulundurulduğunda ve 5651 Sayılı Kanun gereği BTK Başkanı sosyal ağ sağlayıcılarına reklam verme yasağı koyma yetkisine sahip. Fakat kanunda başkanının bu yetkiyi ne zaman, nasıl ve hangi usulde yerine getireceği düzenlenmemiş.

2 Ekim 2020’de Resmi Gazete’de yayınlanan Sosyal Ağ Sağlayıcı Hakkında Usul ve Esaslar yazılı BTK Kurul kararının 14. maddesine baktığımızda başkanın sadece Resmi Gazete’de ilan etme usulünün yazdığını görüyoruz. Konuyla ilgili başka bir açıklama getirilmemiş.

Tüm bu bilgiler ışığında toparlayacak olursak BTK Başkanı yasağı Resmi Gazete’de ilan edecek fakat uygulayamayacak. Peki bu durum gerçekleşir ve reklamverenler reklam vermeye devam ederse ne olur?

Hazırlanan kanun reklamverenlerin reklam vermesini engellemek için değil, sosyal ağ sağlayıcılarının reklamdan gelir elde etmesini önlemek üzerine. Bu sebeple kanunda reklamverenler yasağa uymadığında onlar için yapılabilecek bir yaptırım düzenlenmemiş.

Konuyla ilgili bilirkişilerin yaptığı yoruma göre reklamverenler bu yasağa uymaz ise karşılaşabilecekleri en ağır ceza, Kabahatler Kanununun 32. maddesi gereği “emre aykırı davranış” kabahatinden 430 TL para cezası olacak. Bu cezayı ise idari bir kurum değil, yalnızca BTK Başkanı verebilir.

Yasadaki cezai yaptırımın sonuçlar açıkça belirtilmediği için bazı büyük markalar Türkiye’deki reklam faaliyetlerini askıya almış durumda, bazıları ise reklam vermeye devam ediyor. Facebook’un ve diğer sosyal ağ sağlayıcılarının en kısa sürede resmi bir açıklama yapacağı yönünde beklentiler olsa da net bir bilgi henüz yok.

Gelişmeleri yakından takip ederek beklemeye devam edeceğiz.