fbpx

Takipçi Satın Alınmalı mı?

Takipçi Satın Alınmalı mı?

Arama motoruna “instagram takipçi” diye yazdığınızda karşınıza onlarca farklı internet sitesi, yüzlerce satılık takipçi paketi çıkacaktır. Peki bu takipçi paketlerinden birini kullanarak Instagram hesabınızdaki takipçi sayısını artırmak ne kadar doğru?

Instagram’da başarı yakalayabilmek için yüksek takipçi sayısına sahip olmak avantajlıdır. Fakat unutulmamalıdır ki bu takipçiler gerçek kişiler olmalıdır. Reklamlarla, çekilişlerle, influencer marketing vb. stratejiler ile takipçi sayısının gerçek kişilere erişilerek yükseltilmesi gerekir.

Takipçi satın almak ilk etapta kulağa hoş gelse de bu durum bazı sorunları da beraberinde getirir. Bu sorunlardan başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Daha az erişim
Instagram paylaşımları, algoritma gereği hiçbir zaman takipçi sayısının tamamına gösterilmez. Hesaptaki takipçi sayısının belli bir kısmına gösterilir. Satın alınan takipçilerin bazıları her ne kadar aktif kullanıcı olarak lanse edilse de bu kişiler markanın, ürünün hedef kitlesine uygun olmayabilir. Bu durumda takipçi satın alan hesapların paylaşımları, Instagram’ın paylaşılan içerikleri tüm takipçilere göstermeyen algoristmasının kurbanı olarak markayla gerçekten ilgilenen kişilere de erişemeyebilir.

Daha az etkileşim
Paylaşımlar, markayla ilgilenen takipçilere erişemezse etkileşim de alamaz. Bu sebeple örneğin gerçek olan 5K takipçi ile 60-70 olabilecek gönderi beğeni sayısı, satın alınan 30K takipçi sebebiyle 10-20’ye düşebilir.

Güvensizlik
Instagram kullanıcılarının birçoğu takipçi satın alma hilesini biliyor ve bu tür hesapları ayırt edebiliyor. Sayfanızda 30K takipçi varken gönderilerinizin 10-20 kişi tarafından beğenildiğini gören gerçek takipçilerinizin gözündeki imajınızı zedeleyebilir, sahte yollara başvurduğunuz için güvenilirliğinizi yitirebilirsiniz.

Takipçi Sayısının Düşmesi
Takipçi satan sitelerde “%100 aktif kullanıcı”, “takipten çıkarsa yenisini gönderiyoruz” gibi ifadeler görürüz. Satın alınan takipçiler her ne kadar aktif kullanıcı olsalar da bir süre sonra sayfanızı takip etmeyi bırakır. Satın aldığınız site size takibi bırakan kişi sayısı kadar yeni takipçi geri gönderse de yeni gelen hesaplar, zamanla takibi bırakmaya devam eder. Bunun sonucunda sayfanızın takipçi istatistikleri günbegün düşer.

Hedeflenen Dönüşümleri Elde Edememe
Yukarıda saydığımız sebepler, reklam bütçesi ayırmadan kampanya hedeflerinin gerçekleştirilememesine yol açar. Erişim ve etkileşim sayılarınız ile markanızla gerçekten ilgilenen takipçilerinizi yükseltmek için reklam maliyetlerinizi artırmanıza neden olur.

Tüm bu veriler ışığında rahatça söyleyebiliriz ki takipçi satın almak markanız için uzun vadede çeşitli sorunlar yaşamanıza sebep olacaktır. Çekilişler, reklamlar, etkileşimli gönderiler gibi yöntemleri eş zamanlı kullanarak ilerlemek, güvenli adımlarla yol almanızı sağlayacaktır.