fbpx

Türkiye’de Yükselen Sektör: Sağlık Turizmi

Türkiye’de Yükselen Sektör: Sağlık Turizmi

2010 yılında kurulan Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı, dünyada uluslararası hasta sayısı bakımından en çok hastaya sahip ilk 5 ülkeden biri olan Türkiye’de sağlık turizmini canlandırmak ve Türkiye’nin sağlık turizminde bir marka olması için çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

Hastalar kendi ülkelerinde yaşadıkları bekleme süresi, sağlık sigortasının kapsayıcı olmaması, yetersiz altyapı, fiyat gibi farklı değişkenlere bağlı olarak dünyanın her yerinden Türkiye’ye geliyor.

Avrupa, Balkanlar ve Orta Asya’dan gelen hastalar genellikle onkoloji, cerrahi alanlar, organ nakli ve kemik iliği nakli konularında başvuru yaparken Orta Doğulu hastalar ise daha çok estetik cerrahi, plastik cerrahi, saç ekimi, onkoloji ve kardiyoloji alanında tedavi almak için geliyor.

En temel ihtiyaçlarımızdan olan sağlık ertelenebilecek bir konu değildir. Bu sebeple koşullar ne olursa olsun insanlar hastalıklarıyla ilgili araştırmalar yapmaya, güvenilir bulduğu hastane ve kliniklerde tedavi olmaya devam edecektir.

Peki siz, her koşulda devam eden sağlık turizmindeki bu hareketlilikten yararlanmak için yeterli pazarlama altyapısından ne kadarına sahipsiniz?

 • Sosyal medya hesaplarınız aktif ve etkili mi?
  Hastalarınız sizinle ilgili bilgi almak istediklerinde mutlaka sizi sosyal medyada aratacak, hakkınızda bilgi almak isteyecektir. Bu sebeple hesaplarınızda hedef kitlenize güven verecek içerikler paylaşılması gerekir.
 • Dijital medyadaki varlığınız güçlü mü?
  Sosyal medya hesaplarınız aktif ve etkili diyelim, peki başkaları sizin hakkınızda neler düşünüyor? Arama motorlarını kullanarak hakkınızda daha fazla araştırma yapacak olan hastalar için bağımsız platformlarda yazan içerikler çok önemlidir. Pr çalışması yaparak tüm dijital platformlardaki varlığınızın güçlendirilmesi gerekir.
 • Web siteniz SEO uyumlu mu, kullanıcı dostu mu?
  Hastaların arama motoru kullandıklarında sitenizi kolayca bulabilmesi, sitenizin üst sıralarda çıkması için SEO uyumlu olması gerekir. Sitenizin haritası, içerikleri bu konu göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. Ayrıca web sitenizi ziyaret eden hastaların aradıkları konuda kolayca bilgi alabilmesi gerekir. Bu sebeple siteniz karmaşık olmamalı, kullanıcı dostu olmalıdır. Hedef kitlenize uygun dil seçeneği de mutlaka eklenmelidir.
 • Kurumsal kimliğiniz var mı?
  Logonuz, kurumsal evraklarınız, sosyal medya hesaplarınız, promosyon ürünleriniz gibi pazarlamaya yönelik yapılan tüm işlerinizin bir bütünlük içinde olması gerekir. Kendinizi ifade etme şekliniz olan bu kimlik, akılda kalıcılığınızı artıracaktır.

Rekabetin oldukça yoğun olduğu sağlık turizminde hastalarda öncelikle güven duygusu yaratmanız gerekmektedir ve bu güven duygusu sizin hem gerçek hayattaki hem de dijital platformlardaki aktivitelerinizle doğru orantılıdır. Unutmayın, siz işinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın kendinizi doğru pazarlayamazsanız rakiplerinizin arkasında kalırsınız.