fbpx

Değişim Devam Ediyor: Tüketici Davranışları

Değişim Devam Ediyor: Tüketici Davranışları

Online araştırma şirketi DORinsight’ın yürüttüğü “Pandemi Dönemi Değerlendirme” araştırmasının sonuçları yayınlandı. Araştırmaya göre her 3 kişiden 1’i toplu alışveriş yapıyor, 10 alışverişin 5’i ise online.

Bu araştırma sonucu gösteriyor ki tüketim alışkanlıkları pandemi döneminin de etkisiyle değişmeye devam ediyor. Peki markalar bu değişen tüketim alışkanlıklarına ayak uydurabilmek için neler yapabilir?

1. E-Ticaret

Ürünlerinizi online platformlarda satmaya başlamanın tam zamanı. Kullanıcı dostu bir e-ticaret sitesi açarak işe başlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızdan yapacağınız yönlendirmeler ile takipçilerinizi internet sitenizden alışveriş yapmaya teşvik edebilir, online pazar yerlerine üye olarak satışlarınızı destekleyebilirsiniz.

1. Etkin Sosyal Medya Yönetimi

İnsanlar sizi daha önce duymadıysa, güvenilirliğinizden emin olmak için sizi araştıracaklardır. Bu sebeple dijitalde, özellikle sosyal medyada kolay bulunabilir olmanız çok önemli. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızın etkin yönetilmesi, takipçilerinize bu işi önemsediğinizi gösterecektir.

Profesyonel bir ekip ile çalışarak takipçilerinize ürünlerinizi tanıtın, onları ürünlerinizin olduğu sitelere yönlendirin. Unutmayın, paylaşım sıklığının az olması markanızın unutulmasına, çok olması ise takipçilerinizin sıkılmasına sebep olacaktır.

3. Reklamlar

Gerek sosyal medyada gerekse arama motoru sonuçlarında öne çıkabilmek için reklamlar verin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, reklamların düzenli olarak belirlenmiş bütçelerle yapılmaya devam etmesi. Bu devamlılığı sağlamak için her ay kazancınızın belli bir miktarını reklamlara ayırabilirsiniz.

4. Toplu Alışverişe Teşvik Edecek Fırsatlar

Belli bir tutarın üstünde bazı ürünlerde indirim kampanyası yaparak müşterilerinizi toplu alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz. Özellikle tamamlayıcı, çoğunluğun almak isteyeceği ürünlerde indirimler yaparsanız daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Değişen tüketici davranışlarına ayak uydurmak için gelişmeleri yakından takip etmek zor ama mümkün. Dijital varlığınızı ve satışlarınızı artıracak çözümlerimizi dinlemek için aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Paylaş