fbpx

Artan Video İzleme Eğilimin Altında ‘Bağ Kurma İhtiyacı’ Yatıyor

Artan Video İzleme Eğilimin Altında ‘Bağ Kurma İhtiyacı’ Yatıyor

YouTube Culture and Trends Raporu geçtiğimiz yıldaki video izleme alışkanlıklarımızla ilgili ilgi çekici sonuçlar gösteriyor. Online ürün lansmanları ve ‘yavaş yaşam’ konulu içeriklerin yükselmede olduğunu gördüğümüz raporda ilginç sonuçlardan biri ise giderek artan video izleme eğilimimizin altında yatan sebebin ‘bağ kurma ihtiyacı’ olması.

YouTube analistleri tarafından hazırlanan raporda video izlemenin hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğu gerçeği öne çıkarken, Türkiye’deki YouTube kullanıcılarının %80’inin son bir yılda online içerik yayınlamış olması da dikkat çekiyor. Ayrıca Türkiye’deki kullanıcıların %92’sinin canlı bir içeriği izlediği ve dünya genelindeki kullanıcıların önceden bilgi verilen canlı etkinliklere büyük ilgi gösterdiği verileri raporun beklenen sonuçları arasında yer aldı.

Raporda video meme’leri ve trendlerine katılmanın da sürükleyici ve popüler bir sosyal eğlence biçimi haline geldiği görülüyor. Örneğin, “Jerusalema challenge” adlı dans trendi  600 milyonun üzerinde izlendi. Dünyanın dört bir yanındaki şarkıcılar da 1800’lerdeki bir denizci şarkısını alıp pop kültüre büründürdü ve böylece çok az insanın bildiği bir İngiliz halk sanatçısı grubunu daha büyük bir trend haline getirdi.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.