fbpx

YouTube Shorts Kullanıcılarına 100 Milyon Dolar Bütçe Hazırlandı

YouTube Shorts Kullanıcılarına 100 Milyon Dolar Bütçe Hazırlandı

YouTube, TikTok Rakibi Özelliği YouTube Shorts Kullanıcılarına 100 Milyon Dolar bütçe ayırdı. Gelecek yılın sonuna kadar  YouTube Shorts‘u kullanan içerik oluşturuculara 100 milyon dolar ödenmesi planlanıyor. İçerik oluşturucularının yeni hizmeti benimsemeleri ve sürekli olarak bu hizmet üzerinde kısa video yayınlamalarına teşvik için hazırlanan plan kısa sürede bu yeni özelliğin popüler olmasını sağlayacak gibi görünüyor.

İçerik yapımcılarının tam olarak ne kadar kazanabileceği konusunda ise net bir bilgi bulunmuyor. İçerik oluşturuculara aylık olarak ulaşılarak en çok etkileşim ve görüntülemeye sahip yapımcılara erişeceğini söyleyen YouTube, binlerce içerik oluşturucuya her ay ödeme yapılabileceğini açıkladı. Shorts’da gönderi paylaşan herkes para kazanabilir gibi görünüyor, ancak videolarının orijinal içerik olması ve elbette YouTube’un topluluk kurallarına aykırı olmaması gerekiyor.

YouTube, mart ayında ABD’de Shorts servisini beta olarak kullanıma açmıştı. Kısa videolar YouTube’un mobil uygulamasında görünüyor ve tıpkı TikTok (veya Instagram Reels veya Snapchat Spotlight) gibi, art arda sonsuz sayıda video izlenebilen bir arayüz bulunuyor.

Başlangıçta YouTube Shorts’un kullanıma sunulduğu iki bölge olan ABD ve Hindistan’da içerik yapımcılarına ödemeler yapılacak olsa da, ilerleyen dönemlerde YouTube, hizmeti daha fazla bölgeye sunarken kullanılabilirliğini de genişletecek.