fbpx

İhracat Yapan Şirketlerin Sosyal Medya Yönetimi

İhracat Yapan Şirketlerin Sosyal Medya Yönetimi

TradeMap verilerine göre, küresel ticarete konu olan 5.660 ürün var ve Türkiye, bu ürünlerden 4.729’unu ürünü dünya pazarlarına arz ediyor. İhraç ettiği ürünlerden 1.519’u ile Türkiye, uluslararası pazarlarda avantajlı konumda. 2019 yılında, bahsi geçen bu 1.519 ürünün ihracatı 135 milyar dolar.

Siz de ürünlerinizi yurt dışına pazarlıyor, ihracat yapıyorsunuz. Peki ihracat yaptığınız ülkelerdeki dijital varlığınızı ve imajınızı etkin şekilde yönetebiliyor musunuz?

Merkezi orada olmamasına rağmen markasını farklı ülkelerde satışa sunan şirketler için ihracat yapılan yerin kültürünü bilip dijital iletişimi bu kültürel alışkanlıklar doğrultusunda yürütmek hayati önem taşır. Marka yerel olmadığı için ürünü ve markayı dijital medyada arayacak olan kullanıcıların kolayca bilgi alabilmesi için markanın sosyal medya hesaplarının aktif olması gerekir.

Yapılan araştırmalar her ülkenin farklı dijital kullanım alışkanlıkları olduğunu göstermektedir. Bunları göz ardı edip markanın Türkiye’deki alışkanlıklara göre ezberden hareket ederek pazarlama faaliyetlerini yürütmesi, ihracat yapılan ülkelerde verimli sonuçlar alınamamasına sebep olabilecektir.

Bazen markalar bu durumun bilincinde olsa da pazarlama konusunda iş ortaklığı yürüttüğü dijital ajanslar bu talebe karşılık veremeyebilir, vermek istese de yeterli altyapıya sahip olamayabilir. Bu durumda farklı ülkelerde çeşitli çözüm ortaklığı anlaşması yapan ajanslarla çalışmak, oranın kültürüne birebir hakim olan kişilerle iletişim halinde olacakları için markalara büyük avantaj sağlayacaktır.

Rektefiye olarak ulusal çapta olduğu gibi global çapta da sosyal medya yönetimi hizmeti verdiğimiz markalar için hizmet verilen yerin alışkanlıklarını ve kültürünü anlamak için araştırmalar yapıyor, paylaşım içeriklerinizin stratejilerini bu doğrultuda hazırlıyoruz. Bu sayede yapılan her bir sosyal medya paylaşımının hedef kitlenin dikkatini çekecek unsurlardan oluşmasını sağlıyoruz. Hedef kitlenin anlayacağı dilde ve tarzda markanızı ve ürünlerinizi anlatarak güvenilirliğinizi sağlıyor, reklam yönetimi ile marka bilinirliğinizi artırıyoruz. Ayrıca gelen yorum ve mesajları yanıtlayarak markaların takipçileri ile kesintisiz iletişim sağlarken her ay sonunda hazırladığımız detaylı rapor ile etkinlik ölçümü yapıyoruz.

Siz de buraya tıklayarak ulusal ve global çapta faaliyet gösteren markalar için hazırladığımız çalışmaları inceleyebilir, uzmanlarımız tarafından profesyonel sosyal medya yönetimi hizmeti almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.