fbpx

Kurumsal Sosyal Medya Hesaplarınızı Etkin Kullanıyor Musunuz?

Kurumsal Sosyal Medya Hesaplarınızı Etkin Kullanıyor Musunuz?

Sosyal medya kavramı çok geniş olmakla birlikte her geçen gün çıkan yeni platformlar ile sosyal medyadaki içerik üretim alanları da genişliyor. Bazı platformlar yalnızca video ile içerik üretimini kabul ederken bazı platformlar ise fotoğraf, metin şeklinde içerikler barındırıyor.

Bunun yanı sıra sosyal medya platformlarının kullanıcı profilleri de farklılık gösteriyor. Yapılan bazı araştırmalara göre Facebook kullanıcılarının %56’sını erkekler oluşturuyor, Twitter kullanıcılarının yarısı üniversite mezunu. Instagram kullanıcılarının çoğunluğu 18-34 yaş arası kişiler iken 2 milyar kullanıcıya sahip YouTube’da her gün ortalama 1 milyar saat zaman geçiriliyor.

Veriler bize her platformun kendi iç dinamiğinde farklı kitleler barındırdığını söylerken markalar bu verileri göz önünde bulundurarak içerik hazırlamayı ne kadar başarabiliyor?

Kullanılan Sosyal Medya Platformları
Her sosyal medya platformu her marka için uygun değildir. Örneğin ihracat yapan sanayici bir firmanın LinkedIn’de; son tüketiciye hitap eden, özellikle hızlı tüketim malı satan kişilerin Instagram’da mutlaka aktif olması gerekir.

İçeriğin Dili
Paylaştığınız içeriklerin dili ürününüzle uyuşmalı, hedef kitlenize hitap etmelidir. Standartlaşmış kalıp metinler yerine hedef kitlenin dikkatini çekecek bir dil kullanımı tercih edilmelidir.

Raporlar
Düzenli sosyal medya raporlaması yapmak ve bu raporu iyi analiz etmek, sizi başarıya götürecek temel adımlardan biridir. Mutlaka her ay sonunda detaylı bir raporlama yapmak, geçmiş çalışmaların artı ve eksilerini görmek, gelecekte bu veriler ışığında hareket etmek gerekir.

Sosyal Medya Reklamları
Sosyal medya reklamı dendiğinde akla genelde akışta ve storylerde sıkça karşılaşılan Facebook ve Instagram reklamları gelir. Fakat sosyal medya reklamları bundan ibaret değildir. Farklı reklam modelleri ile farklı hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin takipçi sayısını artırmak için kullanılan reklam modeli ile webs itedeki satışları artırmak için kullanılan reklam modeli farklıdır. Ayrıca LinkedIn, Twitter ve son dönemin hızla büyüyen platformu TikTok reklamları da marka hedefleri doğrultusunda değerlendirmeye alınmalı; doğru bir strateji ve bütçelendirme ile reklamlar verilmelidir.

Moderasyon
Sosyal medya hesaplarında paylaşım yapmak, takipçilerle etkili iletişim kurmak ile aynı şey değildir. İletişim karşılıklı işleyen bir süreçtir, takipçilerinizin sesini duymanız ve onları dinlemeniz gerekir. Paylaşımların altına yapılan yorumlar, sayfalara gelen mesajlar dikkatle takip edilmeli ve özenle yanıtlanmalıdır.

Sonuç olarak herkes sosyal medya kullanıcısı olabilir fakat profesyonel sosyal medya yönetimi kendi içinde farklı dinamikler barındıran bir faaliyet alanıdır. Siz de şirketiniz için profesyonel sosyal medya yönetim desteği almak, sosyal medya hesaplarınızı aktif ve etkin bir şekilde yönetmek için aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 
Paylaş